reklama
hledat uživatel
       

Čínská, francouzská a thajská kuchyně se na samém východu poloostrova Západní Indie snoubily v kuchyni vietnamskou. Ta je neuvěřitelně zdravá a bohatá na suroviny, které jí monzunové klima přináší.

Rýže – asijské zlato

Pro celou jihovýchodní Asii je rýže nejdůležitější surovinou. Nejinak je tomu i ve Vietnamu. Pěstuje se v deltě Červené řeky a Mekongu. Dlouhozrnná i kulatozrnná rýže se v různých úpravách konzumuje každý den, někdy i vícekrát. Kromě přílohové rýže se z rýžové mouky vyrábějí těstoviny, sladké dobroty, nudle zvané "pho" a rýžový papír, používaný k výrobě různých rolek a sushi. Dále se z rýže vyrábí víno, pálenka, škrob, ocet a dokonce i olej. Podobně jako rýže se ve Vietnamu zkonzumuje obrovské množství nudlí, a to jak ke snídani, tak k obědu, tak k večeři.

Suroviny a úprava vietnamských pokrmů

Kromě již zmíněné rýže Vietnamci konzumují i velké množství čerstvé zeleniny a koření, zejména mátu, pepř, zázvor a chilli. K dochucení se hojně užívá rybí omáčka a netradiční kokosové mléko. Především ve velkých městech se konzumuje maso, a to drůbeží, vepřové a rybí. Existuje zde i řada vegetariánských jídel pro vyznavače budhismu.

Samozřejmě se najdou i pokrmy, na něž bychom se stěží podívali, natož je jedli. Třeba takové larvy bource morušového a jiný tepelně upravený hmyz, nechybí ani plazi. Jedná se však o příležitostní jídla, která se nejí každý den. V souvislosti s Vietnamci se často žertuje o konzumaci psího masa. To se zde opravdu jí, zejména v severní části Vietnamu, dokonce existuje i speciální rasa určená k výkrmu a specializované restaurace. Ve velkých městech však na psí maso nenarazíme často a též není tak oblíbené jako ryby, vepřové nebo kuřecí maso.

Pro Vietnam je charakteristické používání netypického ovoce, často kandovaného a nakládaného do roztodivných nálevů. Místo sladkých dortíků Vietnamci dopřávají svému tělu cukr v podobě manga, papáji, durianu, rambutanu nebo pomela.

Při úpravě pokrmů dávají Vietnamci často přednost krátkému dušení místo smažení a dlouhého vaření. Samozřejmě se tak nepřipravují o důležité vitamíny a nekonzumují tolik tuku.

Oblíbené nápoje Vietnamců

Vietnamci milují především pivo. Dalším oblíbeným nápojem jsou džusy z čerstvého ovoce, čaj a sladká silná káva.

Vietnamské restaurace

Ať už na ulici, nebo v restauraci, všude se dá najíst chutně. Na ulici si můžeme vybrat, z čeho nám kuchař uvaří, i když hygiena není stoprocentní. Kamenné restaurace bývají specializované na určitý druh pokrmů, vybrat si můžeme z restaurace rybí, rýžové, nudlové nebo třeba kuřecí. Existují zde i restaurace "evropského typu", i když zde se najíme dráž.

Oblíbená vietnamská jídla

I u nás můžeme vyrazit do vietnamské restaurace, i když těch čínských je víc. Chystáme-li se do nějaké, je jistě dobré znát názvy některých nejtypičtějších pokrmů. Tradičních vietnamských jídel je však více než 500 a pochopitelně zde nemůžeme uvést všechny.

Bo kho

Směs dušeného vepřového masa se zeleninou.

Bun Mang Vit

Kachní polévka s nudlemi.

Cafe sua da

Sladká silná káva s kondenzovaným mlékem.

Ca cuon

Rýžová rolka s rybou a cibulkou.

Canh chua

Kyselá polévka s rybím masem, rajčaty a výhonky mungo.

Goi

Salát.

Nuoc mam

Slaná omáčka nelibé vůně vyráběná z fermentovaných ryb. Slouží k dochucování.

Nuoc cham

Pálivá směs koření z chilli papriček, česneku, cibule a octa.

Paté Chaud

Masem plněné těstoviny.

Pho

Silný hovězí nudlový vývar.

Až budeme příště s někým debatovat na téma "vietnamská kuchyně", můžeme se pokusit vymýtit vžité předsudky a přesvědčit dotyčného, že toto kuchařské umění se právem řadí mezi nejlepší a nejzdravější na světě.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 18
 • Robert
  Robert

  Vietnamská kuchyně

  Hodně infromací o této exotické kuchyni jsem našel na stránce bepviet.cz

  25.12.2011 09:35:02

 • Lenka
  Lenka

  Vietnamská kuchyně - na vlastní žaludek

  S tou přehnanou chválu na vynikající vietnamská jídla bych si dovolila polemizovat. Po návratu z 3-týdenní poznávací cesty jsem 4 dny nakupovlala a jedla. Nemám ráda ryby a pálivé, což byla neřešitelná kombinace. Výborná jídla jsme měli pouze na severu. Od Hue dále na jih vše pálivé. Někdo to má rád, pro mě většinou nepoživatelné. Nedovedu si to představit v Thajsku ..

  10.03.2011 22:06:21

 • Lenka
  Lenka

  Vietnamská kuchyně - na vlastní žaludek

  S tou přehnanou chválu na vynikající vietnamská jídla bych si dovolila polemizovat. Po návratu z 3-týdenní poznávací cesty jsem 4 dny nakupovlala a jedla. Nemám ráda ryby a pálivé, což byla neřešitelná kombinace. Výborná jídla jsme měli pouze na severu. Od Hue dále na jih vše pálivé. Někdo to má rád, pro mě většinou nepoživatelné. Nedovedu si to představit v Thajsku ..

  10.03.2011 22:05:10

  • rop
   rop

   Re: Vietnamská kuchyně - na vlastní žaludek

   Na jihu vietnamu jsem byl a mám zcela opačnou zkušenost - pálivé nic, vše lehké a plné čerstvé zeleniny i koření. Vynikající!!!!!!!!!

   22.10.2011 22:27:30

 • Jiří Mahr
  Jiří Mahr

  Vietnamská kuchyně

  Kdybyste sháněli ingredience na vietnamskou (nebo čínskou a taky thajskou) kuchyni, tak bych vám mohl doporučit web asian-food.cz. Čas od času si tam koupím něco dobrýho, mají tam i nějaký recepty na vietnamský jídla, i když málo :(

  08.03.2011 11:42:14

 • Mya
  Mya

  Odpusťte, ale váš překlad je hrozný. Předpokládám, že autor článku si název pokrmů hodil do google překladače, něco mu to vyplivlo a v upravené formě to sem hodil.

  11.04.2010 11:57:05

 • md_knm
  md_knm

  Kde se na internetu dozvím recepty z Vietnamské kuchyně?

  Kde se na internetu dozvím recepty z Vietnamské kuchyně, abych nebyl nucen jet do Vietnamu. Nějak se mi nedaří. :-)MD

  10.04.2010 12:58:24

  • Tomáš
   Tomáš

   Re: Kde se na internetu dozvím recepty z Vietnamské kuchyně?

   Pokud se nechcete nechat dále mistifikovat podobnými články a rádi byste se opravdu dozvěděli něco o vietnamské kuchyni, tak se mrkněte na stránky bepviet.cz .

   23.04.2010 11:19:08

  • Jiří Mahr
   Jiří Mahr

   Re: Kde se na internetu dozvím recepty z Vietnamské kuchyně?

   www.asian-food.cz Je jich tam sice málo, ale odzkoušel jsem to a je to znamenitý :) navíc všechny ty suroviny si na tom eshopu můžeš hned koupit a do 2-3 to máš doma :)

   08.03.2011 11:43:57

  • Robert
   Robert

   Re: Kde se na internetu dozvím recepty z Vietnamské kuchyně?

   Hodně vietnamských receptů a postřehu z vietnamské kuchyně je na www.bepviet.cz. FAkt doporučuji!

   25.12.2011 09:34:02

 • Kuba
  Kuba

  BO cho je hovězí ne vepřoví..Bo-hovezí(kráva) kho- je slovo sušit... ..a k tomu psímu masu...je to ve vn normální...třeba vepřové maso v arabských zemí nejedí.....

  16.12.2009 16:25:21

 • Niky
  Niky

  Re: psí maso

  Psí maso je vynikající! Minulý týden jsme poráželi kokrše.

  09.10.2009 16:29:18

 • .
  .

  http://animalrights.webz.cz/proc_nejist_psy.htm http://animalrights.webz.cz/proc_nejist_psy2.htm

  03.05.2008 19:34:09

  • duhastrecht
   duhastrecht

   Re: psí maso

   A co máš proti štěkanátkům, zná je i naše kuchyně, psí řeznictví u nás byla zrušena až 1940. Dej si dogsteak a hned ti bude líp.

   25.05.2008 18:43:56

 • ali
  ali

  Vietnamská kuchyně

  Můj viet. přítel je kuchař a podle svých zkušeností musím říct, že domácí viet. kuchyně se často dost liší od jídel, která jsme zvyklí jíst v asij. restauracích u nás. Řekla bych, že je především mnohem zdravější a ne tak kalorická. Snad se viet. kuchaři v Čechách příliš snaží vyhovět našim chutím - zbytečně. Tradiční vietnamská kuchyně je vynikající. Kdo má rád netradiční druhy zeleniny a ovoce, prřijde si na své :-)

  14.11.2007 09:47:19

  • Helena
   Helena

   Re: vietnamská kuchyně

   Dobrý den, hledám jen radu.Pod námi bydlí vitnamská rodina.Asi 14 dnů.Do včera bylo vše v pořádku,ale včera něco vařili a já mám v bytě nepředstavitelný smrad a nevím si rady.Mladá paní mi říká jen ano, ale já mám v bytě průvan a nemožný smrad.Tak jsem chtěla zjistit jejich kuchyň a zvyky,ale nemůžu na nic přijít.

   27.04.2010 12:59:29

 • martina
  martina

  vietnamská kuchyně

  žila jsem s vietnamcem 5let mám sním 2 děti a můžu potvrdit že jejich kuchyně je výborná do konce jsem se ji naučila vařit a nyní ji občas vařím manželovi který je čech a strašně mu chutná a mají ji rádi a ji moje děti a když příde návštěva a uveřím jim něco co ještě nejedli tak si ji pochvalují takže jí jenom psi a kočky není pravda

  08.09.2007 13:17:25

Celkem záznamů: 18

Přidat příspěvek k článku Vietnamská kuchyně

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.