reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Historie ořešáku královského

Jádra vlašských ořechů patří mezi jedny s nejstarších starobylých potravin na světě. Ve Francii byly při archeologických vykopávkách objeveny zkamenělé skořápky, které byly praženy před více než osmi tisíci lety. Chaldeanové zanechali v Mezopotámii na hliněných deskách záznamy potvrzující pěstování ořechů na proslulých Semiradiných zahradách již kolem roku 2000 před Kristem. První stromy se v Evropě objevují již v době bronzové a jejich obliba dochází vrcholu v době raného středověku.

Ořešák královský

Latinský název ořešáku „Juglans“ vznikl ve starém Římě podle boha Jupitera, kterému byl zasvěcen. Ořešák královský je jedním z nejpěstovanějších stromů na světě. Dorůstá výšky 10 - 20 metrů, ve výjimečných případech až 40 metrů. Plodem je nepravá peckovice s jádrem, obalená zdužnatělou češulí. Ořech svým tvarem připomíná mozek.

Složení vlašských ořechů

Vlašské ořechy jsou velmi výživné a jsou zdrojem "zdravého" tuku, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ořechy obsahují asi 70% tuků, 18% proteinů a 3% cukrů. Ořechy obsahují železo, selen, zinek, hořčík, měď, draslík, sůl kyseliny listové, vitamín E a vitamíny B1 a B6. Vlašské ořechy jsou zdrojem bílkovin a neobsahují cholesterol.

Ořechy prospěšné našemu zdraví

Ořechy mají výrazné protizánětlivé vlastnosti, působí na srdeční a cévní choroby, regulují krevní tlak a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Vlašské ořechy jsou vhodné pro léčbu nervové soustavy a pro výživu těžce pracujících i malých dětí. Ořechy přispívají k udržení pružnosti tepen a mají antioxidační vlastnosti. Vlašské ořechy působí na dráhy ledvin, plic a tlustého střeva, zlepšují astma a posilují střeva. Ořechy podporují i chuť k jídlu. Vlašské ořechy jsou energeticky hutná potrava, která rychle způsobí pocit sytosti a plnosti, a proto se velmi osvědčily při dietách. Obsažený zinek je důležitý pro zdravé vlasy, pokožku, nehty i sexuální potenci.

Listy a slupky ořešáku královského

Listy se sbírají již v červnu a obsahují silice, třísloviny, flavonoidy, hořčík, kyselinu elagonovou a karotenoidy. Slupky se začínají sbírat v červenci. Jednotlivé části ořešáku se využívají nejen ve farmacii, ale také v kosmetice. Nálev z listů dezinfikuje záněty na kůži a opruzeniny. Obklady se používají na aknózní pleť a při velké potivosti nohou se odvar přidává do koupele.

Skladování ořechů

Déle vydrží ořechy nevyloupané ze slupky, uskladněné na suchém, větraném místě, v plátěném pytli. Ovšem zaberou docela dost místa. Vyloupané ořechy skladujeme dobře uzavřené v mrazničce, kde vydrží až 1 rok, nebo v chladničce, kde vydrží 4 - 6 měsíců. Vyloupaná jádra můžeme také naložit do medu.

Vlašské ořechy v kuchyni

Ořechy, ať mleté nebo sekané, přidáváme do bábovek, buchet, moučníků i dezertů. Strouhané ořechy dochutí naše sladké knedlíky a stejně tak i sladký nákyp. Jádro vlašského ořechu dodá naší jednohubce nebo pomazánce výraznou chuť. I některá masa hlavního pokrmu můžeme doplnit jádry vlašských ořechů. Naše kuchařka obsahuje desítky receptů s ořechy. Stačí si jen zasurfovat, vybrat a okusit léčivé účinky ořechů na sobě.

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 4
 • Liliput
  Liliput

  dobry den potrbovala bych vedet jak se jemnuje vlasky orech odbornym nazvem a latinsky a prosim odpovezte co nejdrive potrbuji to do herbare

  08.10.2013 17:21:30

 • Helena
  Helena

  Dotaz na kvalitu

  Představte si, že ořechy po dozrání leží delší dobu ve vlhké trávě a majitel je pak suší. Výsledkem bude asi jádro na povrchu částečně zčernalé. Je toto zčernání pouze vada na vzhledu, nebo je to plíseň?

  17.01.2013 12:25:00

 • adam7
  adam7

  máme rádi ořechy

  08.10.2008 18:48:23

 • linavra
  linavra

  Děkuji za připomenutí možnosti nakládání ořechů do medu, hned jsme se zařídili podle návodu, výsledek je vynikající:)

  01.10.2008 02:42:30

Celkem záznamů: 4

Přidat příspěvek k článku Vlašský ořech (Juglans regia)

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.