reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Ateroskleróza může postihnout cévy kdekoliv v těle. Dojde-li k zúžení věnčitých tepen, pak trpí právě srdeční sval.

Na jedné straně hlad, na druhé blahobyt

Generace našich předků po dlouhé roky těžce pracovaly na polích, aby se uživily. Strádaly hladomorem, válkami, ranami moru, a přesto přežily. Zato blahobyt zahubil už nejednu rozvinutou civilizaci. Dříve, zvláště na venkově, se jedlo velice skromně. Malé porce masa, zato hodně luštěnin, zeleniny, brambor a černého chleba.

Změna stravovacích návyků

Pak v Evropě stoupla životní úroveň - běžela druhá polovina našeho století. Začaly se měnit také stravovací návyky válkou vyhladovělého lidstva. Ne však zcela k jeho prospěchu. Začalo se více jíst maso, tuky, cukr, a tím se také zvýšil počet úmrtí na tzv. civilizační choroby. Mezi těmito chorobami jsou na předních místech ve všech vyspělých zemích právě nemoci srdce a cév.

Co dokázaly studie?

Američtí vědci dokázali, že lidé, kteří mají určité společné návyky a znaky, častěji prodělají infarkt. Těmto zvykům a znakům se později začalo říkat rizikové faktory. Dalším dlouhodobým lékařským sledováním pacientů došli světoví odborníci k závěrům, že nejdůležitějšími činiteli při rozvoji srdečního onemocnění jsou:

  • zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • vysoký krevní tlak
  • kouření

Dále také:

  • zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • genetické dispozice
  • nedostatek pohybu
  • obezita
  • diabetes mellitus

a také stres, který (v dnešní uspěchané době zejména) trápí spoustu lidí.

Proč se tedy nechránit?

Proč se tedy spousta lidí nechrání? Co je vede k tomu, že se přejídají nezdravým jídlem, konzumují za pochodu nekvalitní potraviny, kouří několik cigaret denně a zapíjejí je silnou kávou? Proč se lidé pohybují maximálně do práce a z práce domů, proč neřeší svou nadváhu zvýšenou sportovní aktivitou? A pokud jde o stres, který jednou za čas přepadne každého z nás, pak rada je taková – nic ještě nikomu neuteklo tak rychle, jako právě zdravý a plnohodnotný život. Nestresujme se, ale naopak, radujme se z maličkostí, jezme zdravě a udělejme si chvíli i pro zdravý pohyb. Udělejme tak něco pro své zdravé srdce.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Vliv cholesterolu na naše zdraví

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.