Výroba adventního věnce

K nadcházejícímu období patří neodmyslitelně adventní věnec. Symbol věčnosti a slunce. Můžete si ho sice již hotový koupit v obchodě, ale jistě větší radost z něj budete mít, pokud si ho sami vyrobíte.

Materiál a nářadí k výrobě adventního věnce

Nářadí

Tavná lepící pistole včetně dostatečného množství náhradních lepících tyčinek, štípací kleště, zahradnické nůžky.

Materiál

Tenký vázací drát, slaměný či polystyrenový korpus ve tvaru věnce, hřebíky či zapichovací podložky pod svíčky, 4 svíčky, chvojí, stuhy a drobné materiály na dozdobení.

Základ adventního věnce

Vázací drát 

Musí být měkký lehký a dobře ohebný, aby se vám s ním dobře pracovalo

Svíčky na adventní věnec

V historii byla zmínka o 23 svíčkách na adventním věnci. Z toho 19 jich bylo malých červených a 4 velké bílé. Červené se zapalovaly od pondělí do soboty a bílé po čtyři adventní neděle. Ovšem pokud by se vám na adventní věnec vešlo všech 23 svíček, pak byste na něm pravděpodobně již nemohli mít nic jiného. Proto se spokojíme se čtyřmi. Zda budou malé či velké je pouze na vás. Já doporučuji malé silnějšího průměru. Je u nich mnohem nižší riziko převrácení díky své výšce a tenkosti, a tím i nižší riziko vzniku požáru, který by vás rozhodně vánočně nenaladil.

Barvy adventu

Barevnost svíček a ostatní přízdoby záleží na vkusu, ovšem měli bychom se držet jednoho základního pravidla, nemíchat více než tři barvy, vždyť jistě všichni víme, že někdy méně znamená více. Lepší by bylo, aby barvy vycházely z jednoho základu a jen postupně přecházely do jiného odstínu. A pokud přece jen chcete použít více barev, potom dodržíme pravidla dolaďování. Tradičními barvami jsou červená, zlatá, zelená, oranžová či přírodní hnědá.

Chvojí 

Nejlépe takové, které brzy neopadá, jelikož od doby kdy věnec vytvoříte, zbývají do Vánoc ještě 4 týdny. Vhodné jsou tedy různé túje, jedle, tis.

Stuhy 

Stuhy na adventní věnec by neměly být přehnaně vzorované a vícebarevné. Barevně se musí hodit ke svíčkám a ostatním přízdobám.

Adventní věnec a přízdoby

Zde se meze nekladou, použít lze pomerančovou kůru, nasušené malé kousky pomeranče či citronu, ořechy nebo jejich skořápky, kukuřičné šustí, jutová stuha, umělý sníh, zlatý sprej na skořápky ořechů, tyčinky skořice a vanilky, hvězdičky badyánu, šišky, sušené plátky jablek, květy vánoční hvězdy, cedrové růžičky, lýko a mnoho dalších drobných ozdob.

Pracovní postup při výrobě věnce

Nejdříve si připravíme veškerý materiál potřebný k výrobě. Pomocí zahradnických nůžek nastříháme 8 - 10 cm dlouhé větvičky, a to v dostatečném množství. Nově koupený vázací drát převineme na středně silný klacík (nebo jiný tomu podobný předmět), který se nám bude dobře držet a vejde se nám do ruky. Ze stuh vyrobíme mašle.

Na stůl položíme korpus věnce, zapíchneme do něj drát (blízko u sebe) a jednou okolo průměru věnce otočíme a pevně přitáhneme. Jedním směrem pokládáme po průměru větvičky, tak aby špičky větví směřovaly dál po věnci a doleva, spodní části držíme pevně rukou a obtočíme okolo nich pevně drát.

Tím máme hotovou první vrstvu. Zkontrolujeme, zda je věnec všude pokrytý, aby nebyl vidět korpus. Pokud je obložený větvičkami dobře, pokračujeme dál stejným způsobem tak, že přes místo které jsme převázali drátem, překládáme další větvičky a v jejich spodní části opět připevníme drátem. Takto pokračujeme, dokud není věnec celý přikrytý. Větvičky nemusíme dávat kolem dokola (okolo průměru), pokud jej nebudeme zavěšovat například nad stůl, kde by spodek věnce byl vidět, pokud ho tímto způsobem zavěšovat budeme, je potřeba, aby byl zakryt chvojím i zespodu, jinak stačí jen z vrchu a po stranách. Hotový věnec pokrytý chvojím postříkáme vodou, aby větvičky nasákly vláhu, a poté jej postříkáme lakem na vlasy. Tak zaručíme, že nám věnec vydrží déle a zachová si svůj pěkný svěží vzhled.

Rozvrhneme si, jak na věnci rozmístíme svíčky (ty lze vynechat, pokud chceme věnec pověsit na dveře). Svíčky se na věnci umístí buď symetricky do tvaru čtverce, nebo asymetricky, všechny 4 vedle sebe, nebo dvě na jednu a dvě na druhou stranu, tři na jednu a tři na druhou stranu. Záleží pouze na našem vkusu a fantazii. Svíčky připevníme na věnec pomocí napichovacích stojánků, které do věnce zapíchneme z vrchu anebo delšími hřebíky, které skrz věnec propíchneme ze spodní části na věnec. Svíčky se nám budou lépe zapichovat, když hřebík krátce prohřejeme ohněm. Ovšem pozor na to, aby nezačalo hořet chvojí. Jakmile hřebík prohřejeme, rychle napíchneme rovně svíčky, která se v místě vpichu rozteče a za krátkou dobu zase ztuhne a bude perfektně držet.

Jako poslední přivážeme hotové mašle a rozehřátou tavící pistolí podle fantazie přilepíme na větve věnce.

Při výrobě věnečku si pustíme vánoční koledy či oblíbené písničky, posilníme se dobrou kávou, čajem, punčem nebo svařeným vínem. A už si jen užíváme vánoční pohody.

Foto: Profimedia

autor článku:

Výroba adventního věnce

Recepty: 208

Fotografie článku: Výroba adventního věnce

Komentáře k článku Výroba adventního věnce

Celkový počet komentářů: 12
 • Dobrý podniktalský nápad na věnce Michal N 21.11.2013 16:05:32

  Scháněli jsme věci na výrobu věnce, zjistil jsem, že se prodává i balíček , supr nápad :-) http://www.kvetinove-studio.cz /sady-na-vyrobu-adventnich-ven cu :-)

 • Komentář k článku Výroba adventního věnce ludvyk 11.10.2013 17:26:07

  už chci vanoce :*****

 • Věnec z borůvčí Anna 23.11.2012 10:19:23

  Loni jsem poprvé zkoušela věnec z borůvčí z lesa, je v tuto dobu krásně zelené, a ani v pokojové teplotě věnec nezhnědne a je trvanlivý. Dá to sice trochu práce, větvičky jsou neposedné a výsledek stojí za to!

  • Re: Věnec z borůvčí Adéla 29.11.2012 12:41:06

   Ten musel být krásný!

  • Re: Věnec z borůvčí Kuky 28.11.2012 17:03:48

   Tak to nebylo borůvčí, ale brusinčí:D :D Borůvka je opadavá, lístky ošklivě zhnědnou a keříky jsou holé s ojedinělými lístečky. Brusinka má stálezelené lístečky, lesklé, pěkné celou zimu/vzhledem podobné drobnolistému buxusu:))). Nicméně,teď už si to budete pamatovat. Prožila jsem půl života v Brdech, můžete mi věřit.

 • čokoláda Rorejska 08.12.2008 21:25:29

  Chtěla bych na vánoce vyrobit dobrou čokoládu. Mám malé formičky, ale nevím jak přesně postupovat. Děkuji za radu

  • Re: čokoláda K 20.11.2012 12:09:07

   Hezké domácí pralinky i s přesným postupem jak temperovat čokoládu najdeš tady: http://www.foodstyle.cz/produc ts/zazvorove-bonbony-s-bilou-c okoladou-a-citronem/ a tady: http://www.foodstyle.cz/produc ts/karamelove-pralinky/

 • prominte errum 12.11.2012 13:20:20

  Zapomněla jsem na tečku tak pápá

 • hezký errum 12.11.2012 13:18:49

  My to budeme vyrábět ve škole a tohle mi moc pomohlo. Aspoň vím co potřebujme.
  Supr dávám palec na horů

 • hezký errum 12.11.2012 13:18:28

  My to budeme vyrábět ve škole a tohle mi moc pomohlo. Aspoň vím co potřebujme.
  Supr dávám palec na horů

 • báječné rady Elísek 20.10.2010 19:10:31

  Musím vám velmi poděkovat za tento článek ,moc mi pomohl ve výrobě nádherné Vánoční atmosféry.Ten to článek je velmi inspirující zvláště pro nezkušené a hlavně vůbec netvořivé lidičky jako jsem já ,no i když nějaká fantazie ve mě je tak natolik veliká abych si představila jaký mám koupit materiál na tak ůžasné Adventní věnce vážně není ,moc Vám Děkuji za báječný článek a nezapomenutelnou radu ,ještě jednou Děkuji .

 • oou 08.12.2008 12:00:54

  jezisi take picoviny nic horsiího rekla mi

Celkem záznamů: 12
Přidat příspěvek k článku Výroba adventního věnce
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

 • Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.
přidat nový recept