Zavařování kompotů a marmelády

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý.

Kompoty

Na přípravu kompotů používáme ovoce zdravé, vyzrálé, s přiměřeně pevnou dužinou, jen angrešt konzervujeme téměř zralý. Plody omýváme až těsně před přípravou kompotů. Odstopkujeme je a některé druhy opracujeme ještě dále: broskve oloupeme, jablka, hrušky oloupeme a odstraníme jádřince, rozkrojíme na půlky nebo na čtvrtky a hned ponoříme do vody okyselené citronovou šťávou.. Hrušky krátce předvaříme ve vodě okyselené kyselinou citrónovou nebo octem, jablka předvaříme v roztoku na 1 l vody 100g cukru a 1/2 lžičky kyseliny citrónové, zbylý roztok doplníme cukrem a použijeme jako nálev. Bezinky vložíme po částech na cedníku do vařící vody, po 10 sekundách je ochladíme ve studené vodě a necháme okapat. Připravené ovoce urovnáme nebo nasypeme do sklenic, setřeseme, stlačíme prsty a zalijeme horkým nálevem 1 cm pod okraj. Nálevu potřebujeme asi 1/3 objemu plněné sklenice, u předvařeného ovoce méně. Nálev připravíme tak, že odměřené množství vody svaříme s příslušnou dávkou cukru (krystalový nebo krupicový). Případné nečistoty sejmeme tužším papírovým ubrouskem. Dávky cukru na 1 l vody jsou různé pro různé ovoce.

Dávka cukru na 1 litr vody podle druhu ovoce:

 • angrešt - 700 g
 • bezinky - 900 g + 2 g kyseliny citrónové
 • borůvky, meruňky - 550 g
 • broskve, jablka, třešně - 400 g
 • hrozny a celé švestky - 350 g
 • švestky půlené - 450 g
 • hrušky - 300 g
 • jahody a zahradní maliny - 600 g + 1 g kyseliny citrónové
 • rybíz červený i černý - 800 g
 • višně - 600 g
 • mirabelky a zahradní ostružiny - 500 g
 • jeřabiny - 1500 g (předvaříme je v nálevu)
Pokud budeme ovoce sterilovat později, zaléváme je nálevem studeným. Připravujeme-li jen malé množství kompotu, můžeme ovoce ve sklenicích prosypat cukrem (3 - 5 lžic na 1 větší sklenici) a pak zalít vařící vodou.

Zavařování - sterilování

Naplněné sklenice hned uzavřeme víčkem pomocí speciální hlavy nebo kleštěmi na utahování víček. Pak je vložíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou. Sklenice mají z vody vyčnívat jen 1 - 2 cm, voda má být asi o 30°C teplejší než náplň sklenic. Hrnec hned uzavřeme, vsuneme teploměr a rychle zahříváme (20 minut, nejdéle však 30 minut) na sterilační teplotu - většinou na 85°C (višně na 80°C, hrušky, jeřabiny na 90°C) a při této teplotě kompoty sterilujeme 25 - 30 minut. Po ukončení sterilace sklenice opatrně přendáme a pomalu ochladíme (ve dřezu s horkou vodou přiléváním studené). Lze sklenice ihned po vyndání z hrnce převrátit - zjistíme tak, zda je víčko dobře utěsněné (případně je dotáhneme). Drobné ovoce můžeme sterilovat také metodou "mimo obal". Připravené ovoce ponoříme do vařícího cukerného roztoku, krátce povaříme 5 - 12 minut podle velikosti plodů a hned plníme do čistých, nahřátých sklenic. Zalijeme vařícím nálevem, v němž jsme ovoce ovařili, okraje sklenic rychle otřeme, sklenice uzavřeme vyvařenými a horkými víčky, obrátíme dnem vzhůru a necháme je pomalu vychladnout. Tento způsob dává kvalitnější kompoty a uchovává se více vitamínu C. Dávka ovoce je dvě třetiny, dávka nálevu jedna třetina.

Marmelády

Připravujeme je z ovocných protlaků, které zahušťujeme odpařením a přídavkem cukru do rosolovité konzistence. Marmelády z méně zralého ovoce lépe rosolují pro vyšší obsah pektinových látek. Ovoce očistíme, větší plody nakrájíme na menší kousky, podlijeme trochou vody a dusíme v kastrolu nebo v tlakovém hrnci, až ovoce přiměřeně změkne (při delším dušení se odbourávají pektinové látky, ovoce hnědne a marmeláda špatně rosoluje). Dušené ovoce nebo syrové měkké ovoce prolisujeme a v dávkách asi 1 kg vaříme prudkým varem v širokém, nízkém kastrolu, aby odpařovaná dávka byla co největší a marmeláda byla rychle uvařená. Odpaříme asi třetinu objemu, přidáme asi 2 % cukru a dále vaříme za stálého míchání. Po chvilce k ovoci s malým obsahem pektinů přidáme Pektogel rozmíchaný s moučkovým cukrem. Po rozpuštění přisypáváme po malých dávkách krupicový cukr tak, aby se nepřerušil var. Ke konci varu přidáme kyselinu citrónovou pro málo kyselé ovoce a vyzkoušíme, zda marmeláda již dostatečně rosoluje. Marmeládu plníme do sklenic horké, okraje sklenic ihned utřeme utěrkou a připevníme horká víčka. Skleničky obrátíme dnem vzhůru. Po vychladnutí je otřeme a obrátíme zpět. Příště se můžete dočíst o přípravě ovocných moštů, džemů a protlaků. A také si připomeneme tipy pro diabetiky. Jak zavařujete vy? Foto: Profimedia.cz
autor článku:

Zavařování kompotů a marmelády

Recepty: 336

Fotografie článku: Zavařování kompotů a marmelády

Komentáře k článku Zavařování kompotů a marmelády

Celkový počet komentářů: 5
 • Mirek 27.08.2011 10:34:15

  udělali jsme džem 50%broskve 50%ostružiny to nemá chbu.

 • Zavařovací Sklenice Vojta 21.07.2011 14:36:09

  Doporučuji nový eshop www.zavarovaci-sklenice.cz kde prodávají fakt moc pěkné sklenice na zavařování a jsou tam i návody :)

 • Revoluce v zavařování Ondřej Prokop 21.07.2011 14:33:11

  Dnes jsme spustili prodej unikátních zavařovacích sklenic italské značky "čtyři roční pbdobí", poznejte revoluci v zavařování. Ušetříte si spoustu času a starostí, navíc sklenice se hodí i jako pěkný dárek: http://www.zavarovaci-sklenice .cz/. Dále jsme připravili několik receptů, které budeme dále rozšiřovat pro Vaši inspiraci.

 • gdoule 18.10.2009 20:10:53

  Dostala jsem bedýnku jedlých gdoulí. Neznáte někdo recept na marmeládu, klevelu či něco podobného. Je to prý výborné. Děkuji Marcela

 • zavařování v mikrovlnce 20.07.2007 00:05:23

  je rychlé a jednoduché.Velké sklenice uzavřené víčkem steriluji 5 minut - jednu sklenku.6 sklenic = 30 minut.Malé skenice jen 3 minuty jednu slenici.Vždy násobím počet sklenic počtem minut.Tepotu nastavit na 700W.!!!Je to recept od ing.Jaroslava Balaštíka- autora knihy KONZERVOVÁNÍ POTRAVIN......a funguje skvěle!!

Celkem záznamů: 5
Přidat příspěvek k článku Zavařování kompotů a marmelády
* Povinné pole

Píšeme jinde

 • Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

  Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

 • Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím

  Rádi si v těchto dnech zdobíte zahrádku, terasu nebo balkon pestrobarevnými a různě velikými dýněmi? A jak by také ne, je přece jejich čas a jako podzimní dekorace jsou nepřekonatelné. Už také víme, že dýně je nadmíru zdravá zelenina a pomůže nám dokonce i s hubnutím.
přidat nový recept