reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Mít svůj záhonek nebo alespoň květník s levandulí je asi snem každé ženy. Působí neuvěřitelně dekorativně, její vůně je málokomu nepříjemná a navíc se dá využít i pro své rozličné vlastnosti. Synonymem pro levanduli je francouzská oblast Provence. Právě nyní během července a srpna bychom zde mohli pozorovat nekonečné modré koberce.

Historie a legendy kolem levandule

Rodným hnízdem levandule je oblast Středomoří. Je jednou z nejstarších a nejoceňovanějších kosmetických ingrediencí. Sušená levandule se dávala do šatníků k ochraně před moly a k provonění ošacení. Dále našla své využití v koupelích, parfémech a vonných olejích. Ve starém Římě byla používána při rituálních koupelích a odtud pochází i její název; latinské slovo lavare znamená koupat se. Adam a Eva prý třímali snítku levandule při vyhnání z ráje. Podle další legendy levandule dokázala ochránit člověka před vším zlým a věšela se i na dveře příbytků. Veří se, že v 16. století ochránila Londýn před morovou ranou, což by mohla být zčásti pravda, protože levandulové aroma vadí blechám a hmyzu obecně. Během 1. světové války, kdy byl nedostatek léků, se k hojení ran používal levandulový olej. Levandule je však i symbolem lásky. Novomanželé, kteří chtějí ve svém vztahu navěky udržet vášeň, by si údajně měli pod polštář umístít voňavý sáček s levandulí.

Vzled levandule

Levandule roste v malých keřích do výšky až 60 centimetrů. Podlouhlé úzké listy mají stříbřitozelenou barvu a jsou velmi aromatické. Existuje mnoho odrůd, ale nejpoužívanější je levandule lékařská. Je charakteristická drobnými kvítky v klasovitém květenství. Nejcennější částí rostliny jsou právě trubkovité květy modrofialové, v menší míře i růžové a bílé barvy.

Levandule a její pěstování

Levandulovou velmocí je stále Francie, na paty jí však začíná šlapat i Bulharsko, Austrálie a USA. Vypěstovat se ale dá i v našich podmínkách. V zahradnictví se prodávají semínka nebo předpěstované keříky. Jedinou podmínkou je slunné stanoviště a hlinitopísčitá půda. Pěstovat se tudíž dá jak na skalkách, tak i na balkónech v truhlících. Velkou výhodou je její nenáročnost. Nemusí se v podstatě vůbec zalévat, stačí jí přirozená závlaha v podobě deště. Po odkvětu je však vhodné rostlinky sestříhat, nebo toto provést brzy z jara, a na zimu keříky přikrýt chvojím. Další rok se nám odmění bujným růstem. Plánujeme-li levanduli sklízet, utrhneme květy i se stonky těsně před rozkvětem, poté je po několika kusech svážeme a rozvěšené je sušíme. Pokud sbíráme jen samotné kvítky, sušíme je v tenké vrstvě na papíru jako jiné byliny. Listy levandule se mohou sklízet prakticky po celý rok a ihned se v rozumném množství použít do jídel.

Samotné použití a blahodárné vlastnosti levandule vydají na samostatný článek. Věděli jste například, že levandulový olej je možné účinně použít proti komárům a klíšťatům jako přírodní repelent? Či že je levandule jednou ze součástí provensálského koření? Ještě mnoho zajímavého se dozvíte v pokračování článku o tomto bylinném zázraku.

 Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Zázračná levandule 1.díl

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.