reklama
hledat uživatel
       

Cereální a müsli tyčinky

Müsli tyčinky jsou na světě již celých 34 let a nápad na spojení cereálie do tyčinky pochází od sedmnáctiletého Američana moravského původu Herricka Kimballa. Cereální tyčinky obsahují vitamíny a minerály a jsou tudíž zdravější než sušenky. Mnoho tyčinek však také obsahuje i velké množství cukru. A to jak v polevách, tak i v ovoci, kterým jsou tyčinky doplňovány, aby chutnaly. Samozřejmostí je použití emulgátorů.

Vejce

Vejce jsou zdrojem vitaminu A, B, D a E, kalcia, chromu, selenu a zinku a ještě dalších zdraví prospěšných složek. Tepelně (vařená i smažená) upravená vejce (2 denně) podle nedávných studiích nemají žádný negativní vliv na krevní cholesterol.

Jiné je to se syrovými vejci, které se používají do pomazánek, krémů či majonéz. Ty se zásadně nedoporučují dětem do 1 roku a pro nás ostatní platí, že musíme použít pouze čerstvá a nejlépe domácí vejce.

Tmavý chléb

Kupujete zásadně tmavý chléb v domnění, že je cereální a tudíž i zdravý? Musím vás zklamat. Do chleba se pro zhnědnutí přidává melasa nebo karamel. Proto je vždy nutné důkladně prostudovat složení chleba na obalu. Cereální a "zdravé" chleby se většinou prodávají balené, a proto není problém se dozvědět použité suroviny při výrobě chleba.

Zdravý džus

Bohužel většina z nás si stále myslí, že sklenice džusu zdravě nahradí denní doporučenou dávku ovoce a zeleniny, a že tím dodá tělu potřebné vitamíny. Pravdou ale zůstává, že džus obsahuje i velké množství cukru. Pro naše tělo je lepší sníst jablko nebo pomeranč, než-li vypít sklenici džusu.

Až příště půjdete na nákup, podívejte se na složení 100% ovocného džusu. Určitě vás překvapí, že až v polovině nápojů naleznete ve složení mimo ovocné složky i vodu a cukr.

Sója

Sója se pro mnoho z nás stala symbolem zdraví. Některé sójové jogurty, sýry i mléko ovšem neprošly fermentací a jejich konzumace může způsobit alergii i problémy se zažívaním u citlivých nebo nemocem náchylných jedinců. Při nákupu je proto dobré se přesvědčit, že námi vybraný sójový výrobek byl dobře (tepelně) zpracován a tudíž nám nehrozí žádná zdravotní rizika.

Ne všechny "zdravé" potraviny jsou zdraví prospěšné. Musíme proto být při nákupu velice obezřetní.

Foto: ProfimediaPřidat příspěvek k článku Zdravé potraviny - všechno je jinak

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.