reklama
hledat uživatel
       

Zdravý grapefruit

Grapefruit je jednou z nejzdravějších plodin citrusů. Vědci dnes už znají všechny jeho účinky, které pomáhají našemu tělu být více odolné. Také se zjistilo, že léčivé účinky má hlavně jadérko.

Grapefruit je veliký citrus, příbuzný pomeranči a citronu. Známe a můžeme si koupit hned vícero druhů grepu, a to žlutý, růžový nebo červený. Jsou velice šťavnaté, kyselé, ale i sladké. Grepy byly objeveny na Barbadosu asi v 18. století. Jeho název je z anglického slovíčka grapes, což jsou hrozny. Grepy tak totiž při růstu vypadají. Pěstují se v Brazílii, Izraeli, Texasu a také v Kalifornii a na Floridě. Určitě všichni víme, že grepy obsahují vitamin C. Nejsou sice tak oblíbené jako pomeranče, ale měli bychom je do jídelníčku zařazovat častěji. Pomáhají nám proti rýmě a nachlazení, zabraňují určitým druhům rakoviny. V grepech najdeme také látku, která se nazývá Lycopene. Je to červený pigment, který způsobuje červené zabarvení některých druhů grepů. Působí jako antioxydant a má protirakovinové účinky. Pokud budeme grepy často jíst, snižujeme tím možnost, že se u nás vyskytne rakovina prostaty, plic a žaludku. Pektin je další důležitou látkou, kterou grepy obsahují. Obsahují ho i jablka a je to hmota asi jako gel, která ve střevech zachycuje škodlivé látky, tuky a cholesterol. Grapefruit pomáhá předejít rakovině prsu, redukuje vápníkové oxalaty, které zapříčiňují kameny v játrech. Grapefruit je výborným partnerem, pokud se půst rozhodnete držet. Pokud budete pít jeho šťávu, můžeme tak držet půst i několik dní, pokud budeme hodně hladoví, dáme si i jeho dužinu. Foto: Profimedia.cz

Přidat příspěvek k článku Zdravý grapefruit

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.