reklama
hledat uživatel
       

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz, pomozte nám ho otestovat.

Vylepšili jsme pro Vás Vaření.cz

Kdykoliv se budete moci vrátit zpět na starší verzi tlačítkem v pravém horním rohu.

Jedná se však o název rostliny, jejíž část slouží nejen jako koření, ale může se pochlubit i rozmanitými léčivými účinky.

Galgán se představuje

Galgán, nazývaný též kalkán, galanga či siamský zázvor, je vytrvalou bylinou z čeledi zázvorovitých. To nám napovídá, že je to po botanické stránce blízký příbuzný mnohem známějšího zázvoru, podobně jako další koření, kurkuma a kardamom. Galgán roste planě v Indii a na přilehlých ostrovech, pěstuje se zvláště v Číně, Japonsku, Thajsku, Vietnamu a dalších zemích této oblasti, odkud se dováží i do Evropy.

Existuje více druhů galgánu, asi nejvýznamnějšími představiteli jsou galgán velký a galgán lékařský. Onou částí, která nás u galgánu zajímá především, je jeho velmi houževnatý plazivý oddenek. Obsahuje silice, pryskyřice a řadu dalších látek. Jedna z nich, galangol, způsobuje jeho pálivou chuť.

Galgán jako koření

Galgán se používá buď jako samostatné koření, nebo se přidává do různých kořenících směsí. Zázvoru se nápadně podobá nejen vzhledem, ale i chutí a vůní, je však jemnější a v chuti překvapí příjemným citrusovým nádechem. Oddenek je možné koupit jak čerstvý, tak v mletém prášku pod pojmenováním "laos". Prášek béžové barvy je oproti zázvoru zřetelně tmavší.

Své uplatnění nachází galgán podobně jako zázvor v asijské kuchyni, a to ke kořenění masa i ryb, zeleninových jídel a salátů, přidává se také do polévek. Používá se například v pokrmu známém ze zmíněných exotických oblastí, zvaném rijstafel nebo nasigoreng. Jeho hlavní složkou je rýže, která je obložena mističkami s masem, zeleninou, houbami, ovocem, omáčkami a dalšími pochutinami.

V potravinářském průmyslu slouží galgán k výrobě octa a také likérů. Likéry díky němu získávají nahořklou a současně chladivou příchuť.

Galgán jako lék

Galgán byl ve středověku považován spíše za lék a byly mu připisovány i afrodiziakální účinky. Dnes je hodnocen především jako vynikající prostředek usnadňující trávení, což oceníme zvláště u tučných a těžkých jídel. Působí příznivě na zvýšení tvorby žaludečních šťáv a žluče, při chronických zánětech střev i proti nadýmání a průjmu.

Omezuje krevní srážlivost a roztahuje cévy, tím zlepšuje krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličení srdce. Kvůli riziku předčasného krvácení nebo potratu není však jeho užívání vhodné v těhotenství. Pomáhá při srdečních bolestech, angině pectoris a srdeční nedostatečnosti, a to bez negativních vedlejších účinků. Galgán má též antibakteriální, dezinfekční a mírně protizánětlivé účinky.

Jeho léčivé schopnosti neuznává pouze alternativní medicína. I podle některých lékařských výzkumů pomáhá jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny a dokáže před ní chránit zdravého člověka.

Galgán lze užívat ve formě čaje nebo kaše. Zajímavý je jistě i fakt, že je součástí populárního bylinného léku "Švédské kapky."

A co vy, znali jste galgán již dříve, nebo je pro vás také novinkou? Pokud máte zkušenosti s tímto zvláštním kořením, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte. Kdy a proč dáváte galgánu přednost před vyzkoušeným zázvorem? A další cenná informace - kde si ho na našem trhu obstaráváte?

Foto: ProfimediaKomentáře k článku

Celkový počet komentářů: 8
 • Šárka
  Šárka

  Nevíte, kde se dá sehnat čerství galgán?

  22.04.2017 18:26:12

 • TomasValk
  TomasValk

  Komentář k článku Znáte galgán?

  Dobrý den. galgán si kupuji sušený a používám ho k přípravě čaje.
  Asi nejlepší je nastrouhat ho cca kávová lžička na 0.3l vody. Nastrouhaný galgán dám do vroucí vody a nechám 10min povařit, poté zcedím a přidám vymačkanou šťávu z pomeranče (obvykle 2 pomeranče na toto množství) dá se osladit medem podle chuti.. Je to výborná kombinace a skvěle ochladí v horkých letních dnech :)
  Tuto a další byliny nakupuji v Tao Čajovně.. link- http://www.taocajovna.humany.c z/index.php

  03.03.2014 10:09:19

 • Ľubica
  Ľubica

  Komentář k článku Znáte galgán?

  V Bratislave sa dá kúpiť v obchode Slnečnica:
  http://www.slnecnica.sk/vyhlad avanie/all/?s_keyword=galg%C3% A1n

  16.11.2013 11:56:04

 • paul
  paul

  Kde se dá galgán sehnat? Díky za odpověď

  29.01.2009 15:49:45

 • Klára
  Klára

  Kde se dá galgán sehnat? Díky za odpověď

  26.11.2007 17:23:18

Celkem záznamů: 8

Přidat příspěvek k článku Znáte galgán?

Kliknutím na tlačítko Přidej příspěvek berete na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů najdete ZDE.